SPOSOBY NA OSZCZĘDZANIE WODY

WEWNĄTRZ

 

 1. Nie wylewajcie Państwo wody, kiedy można jej użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania.

 2. Sprawdźcie Państwo czy Wasze instalacje wodociągowe nie mają przecieków. Odczytajcie swój wodomierz przed i po dwugodzinnym niekorzystaniu z wody. Jeżeli nie wykazuje dokładnie tego samego, macie Państwo przeciek.

 3. Naprawcie Państwo kapiące krany wymieniając uszczelki. Jeżeli kran kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę można oczekiwać utraty 11935 litrów wody rocznie. Zostanie to dodane do kosztów Państwa rachunku za wodę i ścieki.

 4. Sprawdźcie, czy nie wycieka woda ze zbiornika Państwa toalety. Można dodać do zbiornika barwnik spożywczy. Jeżeli występuje przeciek barwnik pojawi się w ciągu 30 minut. Należy wówczas sprawdzić, czy nie ma tam zużytych, zardzewiałych czy zepsutych części. Większość z nich jest niedroga, dostępna i łatwa w montażu.. (Należy spuścić wodę od razu po teście, aby barwnik nie zabarwił zbiornika).

 5. Unikajcie Państwo zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki, owady i inne tego typu śmieci lepiej wynosić do kosza na odpadki, niż do toalety.

 6. Bierzcie Państwo szybki prysznic. Zastąpcie natrysk wersją oszczędnościową, z małym strumieniem.

 7. Używajcie małej ilości wody do kąpieli. Napełniajcie wannę w 1/3, a przedtem zatkajcie odpływ korkiem. Początkowy napływ zimnej wody może być ogrzany przez dodatnie później gorącej.

 8. Nie pozwólcie Państwo, aby woda była odkręcana, kiedy golicie się lub myjecie twarz.

 9. Wymieńcie Państwo wszystkie nieoszczędzające wody krany, przez zainstalowanie napowietrzaczy (aeratorów) z ogranicznikiem strumienia.

 10. Używajcie Państwo zmywarki i pralki tylko wtedy, kiedy ją uzupełnicie lub ustawcie na program oszczędnościowy, zużywający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku.

 11. Kiedy zmywacie Państwo ręcznie, napełnijcie jedną komorę zlewu lub miskę wodą z płynem. Spłukujcie szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.

 12. Przechowujcie Państwo wodę do picia w lodówce, a nie odkręcajcie jej za każdym razem, kiedy chcecie się napić zimnej wody.

 13. Nie używajcie Państwo bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek. Odmrażajcie jedzenie przez noc w lodówce lub mikrofalówce.

 14. Aby dobrze spłukać odpady ze zlewozmywaka potrzeba dużo wody. Jeśli macie Państwo taką możliwość, załóżcie kompostownik na odpadki jedzenia, gdyż nawet kosz na śmieci nie jest do tego odpowiednim miejscem.

 15. Rozważcie Państwo zainstalowanie natychmiastowego podgrzewacza wody do kuchni, aby nie odkręcać wody, czekając na jej podgrzanie. To obniży koszty w Państwa gospodarstwie.

 16. Zaizolujcie Państwo rury. Będziecie mieli szybciej ciepłą wodę i unikniecie jej marnowania, kiedy się podgrzewa.

 17. Dostosowując temperaturę ciepłej wody, zamiast zwiększać strumień można go zmniejszać.

 18. Jeżeli rączka przy Państwa zbiorniku toaletowym zacina się i pozwala wodzie nieustannie lecieć, wymieńcie ją lub wyregulujcie. 

05-827 Grodzisk Mazowiecki
ul.Cegielniana 4

tel. +48 22 724 30 36
fax +48 22 724 11 29
napisz do nas: kliknij

Biuro Obsługi Klienta
pon., czw., pt.: 8.00-15.00
wt.: 10.00-17.30, śr.: 8.00-13.00

btn maps

stan wodomierza

awarie_i_remonty

pwk img